Bize Ulaşın

  • Yarımburgaz Mahallesi Fatih Caddesi No:43/A Küçükçekmece/İstanbul
  • 05348638302

Halı Saçak Tamiri

Halı Saçak Tamiri İşlemleri firmamızda sırasıyla belirtildiği gibi yapılmaktadır.

1-Halı yıkanır : Havların dibindeki tortu tabakasından,modüla boşluklarındaki ve gözeneklerde ki kirden arınmış halı yumuşar ve bükülebilirlik açısından elastikiyet kazanarak işleme hazır olur.

2-Saçak atma :Halı boyuna dikey vaziyette bir başı 25 cm katlanır.

Halının arkasında görünen her bir saçak (çözgü) kanalına uygun mataryal ve orijinininden1 numara incesi olan iplik iğne ile baş kısımdan iç kısma doğru 1-2 cm giriş yapılır.

yan kanaldan ters istikamete doğru çıkış yapılır.İki işlem arasında kanallar arası geçiş yapılırken düğüm ve ara atkıların içinden gizli geçiş olmalı ve görünmemelidir.

Bir giriş ve bir çıkış yapılarak uygun uzunlukta saçak payı bırakılarak ikinci etapa geçilir.

Orijinal saçak yapıldığını anlamak için,parmağınızla halının arkasında saçak yapılmış alan boyunca 1 cm eninde kabartı (şişkinlik) hissetmelisiniz.

3-Tezgaha çakma : İçi boş dört köşe ve dört kenar tahta çerçevenin bir tarafı halıdan,bir tarafı saçaklarından olacak şekilde çerçevenin karşılıklı iki kenarına çivilerle çakılır.

Halı ile Çerçevenin arasına uygun bir yassı tahta sokulur ve yatay çevrilerek halı gerdirilir.

4-Tezgah temizliği : Eski saçak ve koruma kilim bantının hepsi sökülür ve yeni saçak dibinden kesilerek temizlik yapılır.

5-Kilim dokuma : Halı düğüm sıralarının akmasını (sökülmesi ve erozyana uğraması) önlemek için var olan kilim bant kısmı orjinine yakın şekilde dokunur.

Tezgahtan sökülür.

6-Zincir örgüsü : Koruma kilim bantının da korumasını sağlayan en son kısma orijininine uygun olan zincir örgü,kaz ayağı,gizli dikiş,iran düğümü sırası veya örgü yapılır.

7-Tesfiye : Dokunan kilim yakılır (tütsülenir),fırçalanır,silinir ve çekiçlenir.

8-Sarma-Ambalaj : Havların yönüne doğru sarılır ambalajlanır.LÜTFEN ! halı veya kilimi teslimatta hemen naylon ambalajından çıkarınız.

Zira naylon ambalaj içinde bekleyen halı veya kilim terleme yaparak nemlenir,küf,mantar ve kötü koku çüremesine sebep olur.

Bu ambalaj sadece nakliye ve teslimat içindir.