ipek halı yıkama
ipek halı yıkama

İpek Halı Yıkama işlemlerinde kullanılan şampuanlar ve leke sökücüler dikkatle seçilmeli ipek halı yıkama işlemini yapan ustalar tecrübeli ve deneyimli olmalıdırlar, yıkama esnasında yapılan yanlış bir işlem ipek halılarda geri dönüşü olmayan bozulmalara neden olabilir.

Dünyanın en değerli hereke ipek halısı dahil, çin ipek halılarını, iran ipek halılarını, nepal ipek halılarını firmamız garanti vererek yıkamakta ve dezenfekte etmektedir. İpek halıların pahalı olması sadece materyalin değerinden değil, işçiliğinin de son derece zahmetli olmasından dolayıdır. İpek halılar çok sıkı dokunur, öyle ki bu tür halılardaki düğüm sayısı santimetrekarede sekizin altına düşmez.

İpek halısı için en uygun ipek Bursa ilinde yetişir. Bursa, kaliteli ipek konusunda özel bir yerdir. Parlak ve dayanıklı olan Bursa ipeğinin bu özelliği yine Bursa ilindeki bir özellikten kaynaklanmaktadır. Bursa ve çevresinde çok miktarda dut yetişmektedir. Bursa’da tırtıllara dut yaprağı verilir ve bilindiği gibi dut yaprakları ipeğin kalitesini doğrudan olumlu yönde etkilemektedir. Üretimin sınırlı olması i ipeğin fiyatını arttırmaktadır. Uzakdoğu’dan ithal edilen ipekler aynı özelliğe sahip değildirler, bu yüzden bu ipeklerden dokunan halılar fazla rağbet görmemiş ve Bursa ipeği tekrar gözde hale gelmiştir. Bu yüzden Hereke ipek halısı dünyanın en kaliteli halısı olma özelliğini halen korumaktadır. Halıların kalitesi yani dokuma sıklığı desenlerle doğrudan ilişkilidir. Çünkü geometrik olmayan ve gerçeğe yakın olan motifleri elde edebilmek için halıdaki düğüm sıklığını arttırmak zorunluluğu vardır. Bu tip halılar genellikle bitki motiflidirler. Daha ince çizgiler sık dokumayla oluşur. İpek hereke halılarında bu amaca ulaşmak için düğüm sayısı santimetresinde 26 olacak şekilde arttırılmıştır.

Yıkadığımız Halı Çeşitleri; kum ipek halı, iran tebris halı, hereke ipek halı, çin ipek halı, nepal ipek halı, ipek halı, pera halı, feshane halı, obison halı, dalyana halı, bamboo halı ipekli, bambu ipekli halı, afgan halı, bünyan halı, ladik halı, develi halı, minotti halı, step halı, yağcıbedir halı, yahyalı halı, taşpınar halı, hint halı, yağcıbedir halı, antik halı, yörük halı, uşak halı, patchwork halı, ısparta halıları kapalı çarşı sisteminde firmamızda garantili yıkanıp dezenfekte edilir.

Halı Tamiri; her türlü el dokuma halıların ojinal saçak ve sökük tamirleri kapalı çarşıda iranlı ve türk ustalarımız eşliğinde yapılır.

Eğer değerli ipek halılarınızı yıkatmak ve tamir ettirmek isterseniz pusula halı yıkama doğru adresiniz. Size bir telefon uzaklığındayız.