Bize Ulaşın

  • Yarımburgaz Mahallesi Fatih Caddesi No:43/A Küçükçekmece/İstanbul
  • 05348638302

Taşpınar Halı Yıkama

 

 

 

    Firmamız değerli taşpınar el dokuma halılarını garanti vererek yıkıyoruz. Taşpınar halıları dağ ve ova köylerinde dokunurlar.Bunlardan özellikle Kutluköy, Taşpınar, Yeşilova, Sultanhanı, Yuva, Karataş, Akçakent (Aceket), Helvadere, Karacaören ve Arısama, desen, renk ve halı çeşitleriyle ilginç özellikler gösterir. Halıcılık, Aksaray köylerinin önemli bir geçim kaynağıdır. Yüzey şekillerinin elverişli olmaması nedeniyle tamamen dokumacılığa yönelen köyler vardır. Hemen her evde bir dokuma tezgahı bulmak mümkündür.

Halı dokunan ve bu işi geçim kaynağı olarak yapan yerlerde boyamacılık ayrı bir meslek haline gelmiştir. Bu nedenle Aksaray’da halı dokumacılığına paralel olarak ip boyama fabrikaları açılmıştır. Daha önceleri boyama işleri Niğde’nin Bor ilçesinde yapılırdı. Sonra oradaki ustalar Aksaray’a gelerek buralarda fabrikalar açmışlardır.

Taşpınar halılarının karakteristiğini oluşturan kök boya ve cehri, Taşpınar halılarının iplerinin boyanmasında önemli bir yere sahip olup, bunları eski halılar üzerinde görmek mümkündür. Taşpınar halılarının ana renklerinin koyu kırmızı, kırbız ve koyu mavi olması, bir geleneğe bağlılığı gösterdiği gibi halıda çerçeve oluşturan bordürlerin sıralanmasındaki ahenge ve ağırbaşlılığa dekoratif bir etki yapmasını da sağlar.

En önemlisi de bu renklerin bir uyum içerisinde ve belli bir orantıda motiflere dağıtılmasıdır. Bu renkler eskiden bitkisel boyalarla yapılırken günümüzde doğal boyalar bırakılmış ve yerlerine sentetik boyalarla yapılan renkler kullanılmaya başlanmıştır.

Yıkadığımız Halı Çeşitleri; kum ipek halı, iran tebris halı, hereke ipek halı, çin ipek halı, nepal ipek halı, ipek halı, pera halı, feshane halı, obison halı, dalyana halı, bamboo halı ipekli, bambu ipekli halı, afgan halı, bünyan halı, ladik halı, develi halı, minotti halı, step halı, yağcıbedir halı, yahyalı halı, taşpınar halı, hint halı, yağcıbedir halı, antik halı, yörük halı, uşak halı, patchwork halı, ısparta halıları kapalı çarşı sisteminde firmamızda garantili yıkanıp dezenfekte edilir.

Halı Tamiri; her türlü el dokuma halıların ojinal saçak ve sökük tamirleri kapalı çarşıda iranlı ve türk ustalarımız eşliğinde yapılır.