Bize Ulaşın

  • Yarımburgaz Mahallesi Fatih Caddesi No:43/A Küçükçekmece/İstanbul
  • 05348638302

Yahyalı Halı Yıkama

Yahyalı halılarının ipleri ve yünleri  kök boyalarıyla boyandığından yıkama işleminde renkleri karışmasın diye sabitleme yapılmalıdır.

Yahyalı Halısı ülkemizde üretilen el halılarının en ünlülerinden birisidir.

Maharetli hanımların ellerinde emek esirgemeden dokunan her desenin bir duyguyu, bir ifadeyle anlattığı, yünün kirman ve çıkrıkla eğrilip, kök boyalarla boyanıp, sabırlı, hünerli parmaklarda her ilmesinde göz nuru akıttığı hazinelerdir.

Uçan halı hayal olsa da Yahyalı’ nın konuşan halıları gerçektir.

köy ve camili ayak motifi yaşadığı çevreyi, eli belinde motifi doğurganlığı, koç boynuzu motifi gücü, yiğitliği, çengel motifi kem gözden korunmayı, tarak ve küpe motifi süslenmeyi, sandık motifi bekar kızların çeyizinde hazırladığı en gözde kanaviçeyi, çiçek motifleri sevgiyi ve daha nice motifler ayrı ayrı bir duyguyu ve ifadeyi anlatır.

kök boyalarda kırmızı ve mavi kök boya ile boyandıktan sonra renk vermesi için kısmen kimyevi madde katılmakla birlikte yeşil bağ yaprağı, kahverengi ceviz kabuğu, gri ve siyah balçık çamuru, narpuz otu, sarı sütleğen otu, kırmızı cehri ve boyaşili otuyla boyanır.

Yahyalı halı ve kilimleri kullandıkça parlar.

Kök boya ile boyandığında kullandıkça ipeksi bir görünüm kazanır.

Yıkadığımız Halı Çeşitleri; kum ipek halı, iran tebris halı, hereke ipek halı, çin ipek halı, nepal ipek halı, ipek halı, pera halı, feshane halı, obison halı, dalyana halı, bamboo halı ipekli, bambu ipekli halı, afgan halı, bünyan halı, ladik halı, develi halı, minotti halı, step halı, yağcıbedir halı, yahyalı halı, taşpınar halı, hint halı, yağcıbedir halı, antik halı, yörük halı, uşak halı, patchwork halı, ısparta halıları kapalı çarşı sisteminde firmamızda garantili yıkanıp dezenfekte edilir.

Halı Tamiri; her türlü el dokuma halıların ojinal saçak ve sökük tamirleri kapalı çarşıda iranlı ve türk ustalarımız eşliğinde yapılır.