Bize Ulaşın

  • Yarımburgaz Mahallesi Fatih Caddesi No:43/A Küçükçekmece/İstanbul
  • 05348638302

Yörük Halı Yıkama

 

 

 

 

Firmamız yörük halılarının renklerini karıştırmadan yıkayıp dezenfekte etmektedir. Yörük halıları Antalya-Burdur karayolu üzerinde, Antalya’ya 33 km. uzaklıkta, Torosların eteğinde bulunan Kovanlık Köyü, “Döşemaltı halıları”nın dakunduğu en önemli merkezlerden biridir. Köy halkının büyük bir bölümü kendilerinin ‘Karakoyunlu Yörüğü’ olduğunu ve bilmedikleri bir dönemden beri burada yaşadıklarını söylemektedir.

Yine köy halkı, kendilerini bildiklerinden beri köyde halı ve düz dokuma dokunduğunu, bu halı ve düz dokumaların da çevrede “yörük halısı” adıyla tanındığını belirtmektedir. Bu halılar daha sonraları “Kovanlık halısı”, son 50 yıldan beri de, dokuma merkezinin Döşemealtı’na kaymasından dolayı, “Döşemealtı halısı” adıyla tanınmaktadır. Kovanlık Köyü halılarında kullanılan motif, renk, kalite, kullanılan bitkisel boyalar yöreye özgü özelliklerm taşımaktadır. Özellikle sarı renkler için kullanılan ezentere ve sütleğen bu çevrede yetişen boyayıcı bitkilerdir. Kullanıldıkça güzelleşen bu halılar Gördes düğümüyle dokunur. Yününm kırkılmasından ipliğin eğrilmesine, boyanmasından, halının ve kilimin dokumasına kadar her bir aşamasında emeği olan kadınlarımız, gördükleri, hissettikleri, yaşadıkları her şeyi bu halılarda motif olarak işlemişlerdir. Temelde yedi farklı motife sahipse de, zaman içinde köye gelen kişilerinde katkılarıyla farklı desenler de geliştirmişlerdir.

Yıkadığımız Halı Çeşitleri; kum ipek halı, iran tebris halı, hereke ipek halı, çin ipek halı, nepal ipek halı, ipek halı, pera halı, feshane halı, obison halı, dalyana halı, bamboo halı ipekli, bambu ipekli halı, afgan halı, bünyan halı, ladik halı, develi halı, minotti halı, step halı, yağcıbedir halı, yahyalı halı, taşpınar halı, hint halı, yağcıbedir halı, antik halı, yörük halı, uşak halı, patchwork halı, ısparta halıları kapalı çarşı sisteminde firmamızda garantili yıkanıp dezenfekte edilir.

Halı Tamiri; her türlü el dokuma halıların ojinal saçak ve sökük tamirleri kapalı çarşıda iranlı ve türk ustalarımız eşliğinde yapılır.